e-Sklep - zapraszamy

Cydr Frys

Cydr wytrawny, naturalnie gazowany, niefiltrowany, wykonany rzemieślniczym sposobem ze 100% ekologicznego soku jabłkowego, tłoczonego ze starych odmian jabłek z tradycyjnego beskidzkiego sadu z niecodzienną historią. Osad naturalny. Nie zawiera siarczynów. Alk.5,5%

Co łączy Galicyjską Kolej Transwersalną, Cystersów, Kriogeniczny Bank Genów Historycznych Odmian Jabłoni z nietoperzami?

Nasza historia

Obszar na którym znajduje się nasz stary sad, objęty jest ochroną w ramach programu Natura 2000. Zawdzięczamy to siedliskom nietoperzy, które na swoją siedzibę wybrały okoliczne opactwo O. Cystersów w Szczyrzycu.


Dlaczego Frys?

Eko Farma to kilkudziesięcioletnie rodzinne gospodarstwo sadownicze, założone w latach pięćdziesiątych przez Franciszka Frysa - cysterskiego agronoma, którego ojciec (również agronom) wraz z rodziną sprowadzony został przez cystersów z Austrii. Zachowały się tutaj wyjątkowe odmiany najstarszych gatunków jabłoni przystosowanych do miejscowej, ciężkiej gliniastej gleby i specyficznych warunków atmosferycznych. Niektóre jabłonie są tak szczepione, że na jednym drzewie owocują 3 odmiany dojrzewające w różnych okresach sezonu.


Historia smaku

Na wyjątkowy smak naszego cydru składają się najbardziej charakterystyczne odmiany występujące w coraz rzadszych, starych beskidzkich sadach: Ananas Berżenicki, Antonówka, Cesarz Aleksander, Grafsztynek Czerwony, Kalwilla Jesienna Czerwona, Malinowa Oberlandzka, Boskoop, Szara i Złota Reneta, Grochówka to idealne do tłoczenia i pyszne stare gatunki.
Kilka lat temu, w ramach badań genotypowych, Polska Akademia Nauk przeprowadziła u nas zbiór materiału roślinnego w postaci jednorocznych pędów. Dlatego większosć naszych odmian znajduje się w Kriogenicznym Banku Genów Historycznych Odmian Jabłoni.

A co z Galicyjską Koleją Transwersalną? Jak wieść niesie, ułatwiła ona pojawienie się w Szczyrzycu rodziny Frysów i pierwszego agronoma...


Certyfikaty

Od 2002r. nasze gospodarstwo objęte jest certyfikatem, który otrzymujemy rokrocznie po wnikliwej kontroli biura certyfikacji COBICO z Krakowa. Dzięki temu oficjalnie możemy posługiwać się znakiem wykorzystywanym do wyróżniania produktów rolnictwa ekologicznego. Znak ten obowiązuje na terenie całej UE.


Cydr ze słońca

Aby zamknąć wszystko w eko-logiczną całość, cydr rozlewamy do szklanych butelek zwrotnych z etykietami z recyklingu i pakujemy do biodegradowalnych, bezpiecznych opakowań umożliwiających bezproblemowy transport cydru w każdy zakątek kraju.
Całe nasze gospodarstwo jest zbilansowane, a proces produkcji przyjazny dla środowiska.
Energię elektryczną uzyskujemy z elektrowni fotowoltaicznej, wodę do celów gospodarczych pozyskujemy z systemu odzyskiwania deszczówki i zamkniętego obiegu biooczyszczalni. Wytłoczyny kompostujemy i wykorzystujemy jako część składową kompostu stosowanego do nawożenia upraw.


Co nas wyróżnia?

 • tradycyjny proces technologiczny
 • certyfikowana jakość bio
 • limitowana seria
 • proces produkcji przyjazny dla środowiska
 • Produkcja jest limitowana i uzależniona od obfitości zbiorów w danym sezonie. Cydr powstaje tylko i wyłącznie z naszych certyfikowanych jabłek. W ciągu jednego sezonu wytwarzamy nie więcej niż 1000 butelek.

  Recenzja z degustacji Cydru Frys, napisana przez Mariusza Kapczyńskiego, redaktora serwisu vinisfera.pl

  Zapraszamy na spotkania degustacyjne

  e-Sklep - zapraszamy

  Eko Farma - nasze certyfikaty