Zioła

Zdrowie w dobrym smaku. Bez konserwantów i polepszaczy smaku, a co najważniejsze - bez glutaminianu sodu. Nasze zioła i przyprawy warzywno-ziołowe komponowane są z naturalnych surowców roślinnych zawierających kompleks biopierwiastków regulujących prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych. Tajemnica smaku kryje się w doborze składników i ich proporcji. Nasze przyprawy można rekomendować każdemu, zarówno wymagającemu smakoszowi, jak i konsumentowi dbającemu o dobrą kondycję własnego organizmu.

Bazylia

Bazylia - zawiera olejki lotne, garbniki, saponiny, gorycze, a także glikozydy, sterole roślinne, flawonoidy i karotenoidy. Zastosowanie Bazylia dodawana jest do sałatek, pasztetów, twarogu, jaj, omletów, zup (fasolowa, cebulowa), sosów, mięsa wieprzowego, baraniny, warzyw, ryb, owoców morza, potraw kuchni włoskiej (sosy pomidorowe), wywarów i mas mielonych. Bazylia charakteryzuje się kwaskowatym smakiem. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, wzmacnia żołądek, pobudza apetyt, przyśpiesza trawienie, działa rozkurczowo i wiatropędnie, przeciwdziała wzdęciom. Działa przeciwkaszlowo, poprawia pracę nerek. Bazylia wchodzi w skład ziół prowansalskich. Bazylię dodaje się do potraw pod koniec gotowania. Bardzo dobrze komponuje się z cebulą i czosnkiem.

Czosnek niedzwiedzi

Dziko rosnąca roślina o długich, przypominających konwalię liściach, które po roztarciu wydzielają charakterystyczny aromat prażonego czosnku. Czosnek niedźwiedzi nie tylko zapachem przypomina popularny i szeroko stosowany w polskiej kuchni czosnek pospolity. Posiada również podobne do niego właściwości zdrowotne. Jego żywo-zielone liście to prawdziwa bomba zdrowotna. Prócz bogactwa witamin, w tym sporej dawki witaminy C, zawiera ogromne ilości siarki, dzięki której wspomaga enzymy, powodujące wydalanie z organizmu metali ciężkich, pestycydów, herbicydów, i innych związków toksycznych. Czosnek niedźwiedzi stosowany jest jako naturalny antybiotyk. Liście czosnku niedźwiedziego zawierają silne substancje, które oczyszczają nasz organizm i wzmacniaj odporność.

Korzeń lubczyku

Korzeń lubczyku (Radix Levistici), zawierający lotne olejki, w których skład wchodzą ftalidy i związki terpenowe. Korzeń lubczyku zawiera też furanokumaryny, kwasy organiczne i skrobie. Lubczyk zwiększa ilość wydalanego moczu z równoczesnym wzrostem ilości wydalanego kwasu moczowego i chlorków, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i reguluje prace przewodu pokarmowego, działa wiatropędnie. Korzeń lubczyku zbiera się jesienią, w drugim roku uprawy, po usunięciu części nadziemnej. W dawnych czasach ta niezwykła roślina porastała dzikie tereny górskich łąk Azji i Europy. Ceniona w tradycji ludowej od wielu wieków jako roślina magiczna wzbudzająca uczucie miłości i pożądania u partnera. Z powodu intensywnego i wyrazistego smaku kobiety wprowadziły ją do swoich przydomowych ogródków.

Czarnuszka

Uważana jest za roślinę o właściwościach leczniczych już od setek lat, od setek lat też zwraca się uwagę na to, że pomaga ona w leczeniu wielu bardzo zróżnicowanych chorób. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasionka czarnuszki posiadają ponad 100 aktywnych substancji, z czego część zapewne nie została jeszcze przez naukowców odkryta. To prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych! Wszędzie tam, gdzie pojawia się stan zapalny czarnuszka stanowi niezrównany oręż aby się z nim rozprawić. Również wszędzie tam, gdzie szwankuje system immunologiczny. witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotynę, związki mineralne m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu. Dzięki temu czarnuszka i jej olej znakomicie obniżają stres oksydacyjny. – leczy wszystko z wyjątkiem śmierci :)

Kolendra

Jej ojczyzną jest rejon Morza Śródziemnego, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie. O kulinarnym i leczniczym zastosowaniu kolendry, świadczą dokumenty już sprzed ponad 3000 lat. Wzmianki o niej znaleziono w literaturze sanskryckiej, egipskich papirusach, a także w Biblii. Jako przyprawę stosuje się owoce, które mają korzenny aromat, z charakterystyczną pieprzowo-balsamiczną nutą i słodkawy, a jednocześnie lekko piekący smak. Kolendra stanowi ważny składnik wielu mieszanek przyprawowych min. curry. Przyprawia się nią dania mięsne, zwłaszcza z jagnięciny, indyka i wieprzowiny. Jest także składnikiem marynat i kiszonek, dobrze komponuje się z sałatą oraz zupami np. grochową, czy fasolową. Kolendrę stosuje się również do pieczywa i pierników.

Lubczyk

Lubczyk należy do rodziny pietruszki, a jego nasiona, liście i korzenie są powszechnie stosowane w Europie do aromatyzowania potraw i napojów. Rzymianie, którzy wprowadzili lubczyk do Europy, powszechnie stosowali go w kuchni oraz stosowali w celu zmniejszenia gorączki i w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Niemcy nazwali go maggikraut, ponieważ jego zapach przypominał im kostki Maggi (mięsny ekstrakt drożdżowy). Dziś lubczyk popularny jest w kuchniach Południowej i Środkowej Europy. Świeży liść zawiera 0,5% do 1% olejku eterycznego, przy czym suszone liście zawierają 0,2% do 0,5% olejku,w kolorze od żółto-bursztynowego do zielonkawego . Składa się głównie z ftalidów (ligustilide, butylphthalide, sedanolide) z małą ilością α-terpineolu, eugenolu i karwakrolu.

Przyprawa Bruschetta

Oparta na oryginalnej recepturze, mieszanka suszonych pomidorów z ziołami. Bez konserwantów i polepszaczy smaku. Nie zawiera glutaminianu sodu. Poprawia smak i zapach wszelkiego rodzaju mięs, zup, sosów, oraz potraw wegetariańskich. Mieszanka doskonała również jako składnik marynat, dodatek do jaj, serów, kanapek. Pozwala przyrządzać potrawy godne królewskiego stołu. Suszone pomidory, majeranek, oregano, bazylia, papryka.

Przyprawa lubczykowa

Oparta na oryginalnej recepturze, znakomicie uzupełnia smak i aromat tradycyjnego rosołu. Skład: lubczyk, susze warzywne, cebula smażona, sól kamienna.Nie zawiera chemicznych konserwantów i polepszaczy smaku. Bez glutaminianu sodu. Poprawia smak i zapach wszelkiego rodzaju mięs, zup, sosów, oraz potraw wegetariańskich. Mieszanka doskonała również jako składnik marynat, dodatek do jaj, serów, kanapek.

Przyprawa Królewska

Powstała jako oryginalna kompozycja ziół i suszonych warzyw, od wieków używanych w polskiej kuchni. Poprawia smak i zapach wszelkiego rodzaju mięs, zup, sosów, oraz potraw wegetariańskich. Mieszanka doskonała również jako składnik marynat, dodatek do jaj, serów, kanapek, pozwala przyrządzać potrawy godne królewskiego stołu. Oczywiście nie zawiera chemicznych konserwantów, polepszaczy smaku i glutaminianu sodu.

e-Sklep - zapraszamy

2016 - aabaszta.pl